Lekari već dugo imaju nedoumice u vezi sa uzrokom nastanka sindroma hroničnog umora, patološkog stanja u kojem i sasvim uobičajene svakodnevne životne aktivnosti dovode do pojave enormnog osećaja umora koji se ne može otkloniti standardnim odmorom. I posle niza godina proučavanja, uzroci ovog stanja i dalje nisu sasvim poznati, a postavljanje dijagnoze je teško i dugotrajno. Međutim, oči naučne javnosti su u ovom trenutku uprte u rezultate do kojih su došli istraživači sa Univerziteta Kornel, koji su možda prvi put sa sigurnošću uspeli da identifikuju biološke uzroke ovog stanja. Naime, rezultati nedavno sprovedene studije nedvosmisleno ukazuju da uzrok sindroma hroničnog umora nisu dešavanja na psihološkom planu, već određene vrste bakterija iz gastrointestinalnog trakta koje dovode do nastanka specifičnih zapaljenskih procesa.
U studiji objavljenoj 23. juna ove godine u časopisu Microbiome, tim stručnjaka je naveo da je kod 83% ispitanika sa dijagnostikovanim sindromom hroničnog umora (ME/CFS) analizom uzoraka stolice i krvi identifikovano prisustvo određenih vrsta bakterija koje mogu biti neposredan uzrok nastanka ovog poremećaja. “Naše istraživanje pokazuje da kod ljudi sa sindromom hroničnog umora postoje odstupanja u sastavu crevne flore koja najverovatnije dovode do hroničnih inflamatornih procesa koji zatim iniciraju nastanak ovog sindroma”, izjavila je Prof. Dr Morin Hanson, mikrobiološkinja i genetičarka na Univerziteta Kornel i vođa pomenutog istraživanja, dodavši da ovo otkriće mikrobioloških abnormalnosti dokazuje neutemeljenost dosadašnjih tvrdnji da je uzrok ovog stanja isključivo psihološke prirode.
Naučnici se nadaju se da će uskoro otkriti mehanizam nastalih patoloških procesa u gastrointestinalnom traktu obolelih, što će svakako pružiti osnovu za kreiranje novog modela tretiranja pomenutog sindroma, i to prvenstveno pomoću promena u načinu ishrane i primene specifičnih probiotika, i na taj način omogućiti uspešno izlečenje obolelih. Takođe, tim stručnjaka će pokušati da nađe i odgovor na pitanje da li ovo stanje, uz bakterije, uzrokuju i neki drugi mikroorganizmi poput virusa ili gljivica, navodi se u saopštenju.
Priredio: Dejan B. Živanović, B.Sc. (hons.), spec. kliničke nege
Izvor: https://www.sciencedaily.com
Pratite nas