Sudeći prema članku objavljenom u časopisu Cell Host and Microbe, naučnici su konačno otkrili mehanizam kojim se reaktivira virus herpesa i nastaju herpesne promene na koži u stresnim situacijama.
Gotovo 90% odraslih stanovnika SAD je nosilac HSV infekcije, koja u određenim okolnostima izaziva promene na koži ovih osoba, uporne infekcije oka, lezije na polnim organima i, istina retko, teških i potencijalno letalnih onfekcija moždanih struktura.
Ranija istraživanja su pokušala da dovedu u vezu protein nazvan JNK sa stresom, budući da su naučnici već imali saznanja da herpes virus živi neaktivan u neuronima i da je stress jedan od okidača virusne reaktivacije. U novom istraživanju su korišćeni kortikosteroidi, budući da se ovi hormoni oslobađaju u visokim koncentracijama u telu took stresnih situacija. Rezultati su pokazali da je putanja JNK protein bila aktivirana neposredno pre virusnog napuštanja neurona, kao id a se HSV infekcija nije mogla reaktivirati kada je ova putanja bila blokirana. Istraživanje je takođe pokazalo id a reaktiviranje infekcije može nastati čak i u situacijama kada je viralni DNK u neuronima bio prekinut. Istraživači su takođe istakli da je HS virus sposoban da modifikuje sopstveni hromatim čak i tokom procesa fosforilacije, budući da delić viralnog gena može opstati.
Spovedena studija je takođe ukazala in a postojanje povezanosti između aktivacije putanje JNK proteina sa ranim promenama u viralnom DNK. Jednom omogućeno inicijalno prekidanje viralnog DNK omogućuje punu gensku ekspresiju HS virusa i dovršavanje započetog procesa rektivacije, što dovodi do stvaranja pune virusne formacije izvan neurona. Od tog trenutka započinje process stvaranja poznatih herpetićnih kožnih lezija. Naučnici su istakli da će nova otkrića o toku nastanka procesa areaktivacije HSV infekcije značajno pomoći u poboljšanju terapije herpesa.
Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.
Izvor: http://www.medicalnewstoday.com
Pratite nas