Osteoartritis je oboljenje od koje na globalnom nivou pati oko dve trećine osoba straijih od 65 godina. Prema poslednjim procenama, oko 52,5 miliona odraslih osoba u SAD boluje od nekog oblika artritisa, sa stalnom tendencijom rasta broja obolelih. Međutim, novo istraživanje koje je sprovedeno takođe u Sjedinjenim Američkim Državama, može da predstavlja put za primenu nove terapijske strategije u lečenju ovog teškog oboljenja, i to primenom bolesnikovih sopstvenih “mikromehurića”, sićušnih čestica koje oslobađaju leukociti u krvi.
“Mikromehurići” su mikroskopski male čestice ispunjene tečnošću, prečnika oko 0,5 – 1 mikrona, koje u velikom broju oslobađaju pojedine ćelije bele krvne loze - neutrofili. Iako je poznata uloga ovih čestica u ćelijskom transferu lipida i proteina, mehanizam njihovog uticaja na smirivanje upalnog degenerativnog procesa kod osteoartritisa još uvek nije u potpunosti razjašnjen.
Prema istraživanju koje je sprovedeno pod rukovodstvom Prof. Maura Peretija sa William Harvey Instituta Kraljevskog univerziteta u Londonu, mikročestice koje oslobađaju neutrofili pokazuju regenerativni uticaj na zglobnu hrskavicu kod bolesnika sa reumatoidnim osteoartritisom. Tim istraživača je na miševima proučavao mehanizam dejstva ovih mikromehurića, a rezultati su objavljeni u časopisu Science Translational Medicine. Istraživanja su pokazala da ove čestice pokazuju sposobnost prodiranja u unutrašnje slojeve obolele hrskavice, izazivajući regeneraciju oštećenih i zaštitu zdravih ćelija za sada još uvek nedovoljno razjašnjenim biološkim mehanizmom. Testovi na miševima tretiranim ovim mikročesticama su pokazali visok stepen redukcije oštećenja obolele zglobne hrskavice.
Na osnovu sprovedenog istraživanja, za sada se sa sigurnošću može tvrditi samo da mikročestice koje oslobađaju neutrofili, frakcija ćelija bele krvne loze, poseduju poseban ćelijski receptor nazvan FPR2/ALX, koji ima ključnu ulogu u njihovom protektivnom dejstvu na zglobnu hrskavicu.
Artritis je oboljenje koje pogađa jednu od pet odraslih osoba u Americi, a budući da za sada ne postoji nijedan preparat niti metoda koji mogu dovesti do izlečenja ove teške bolesti, otkriće do kojeg je došao tim predvođen Prof. Peretijem svakako uliva nadu milionima ljudi širom sveta koji pate od artritisa.
“Naša studija je pokazala da tretman mikročesticama može u skoroj budućnosti predstavljati novu terapijsku strategiju za bolesnike koji pate od oštećenja zglobne hrskavice izazvanog nekom od formi artritisa ili traumom. Vrlo je moguće da će tretman zahtevati samo jednodnevnu hospitalizaciju ovih bolesnika, a da će mikročestice koje će se koristiti u terapiji prethodno biti obogaćene, na primer, omega – 3 masnim kiselinama ili drugim malim molekulima”, izjavio je Prof. Pereti povodom ovog otkrića.
Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.
Izvor: http://www.medicalnewstoday.com
Pratite nas