Pronađen novi lek protiv raka pluća i dojke ?

Kada se uzima oralno, lek se dobro toleriše sa ograničenom toksičnošću. Intravenska primena, ubrizgana unutar lipozoma, bila je podjednako efikasna sa manje sporednih efekata. Oba pristupa, opisana u izdanju magazina STM od 22. oktobrua 2014., rezultirala su potpunom regresijom transplantiranih tumora.
„Utvrdili smo molekularnu osnovu za ovaj lek pre deset godina, ali nam je trebalo skoro deceniju da pronađemo efikasan način da suzbijemo rast tumora“, rekao je autor studije Dr. Usuke Nakamura, profesor medicine na Univerzitetu u Čikagu i zamenik direktora Univerzitetskog Centra za personalizovanu terapiju. „U početku smo snimali i pratili 300.000 jedinjenja, a zatim sintetizovali preko 1.000 njih i otkrili nekoliko koja su ukazivala na to da su delotvorna kod ljudi. Mi smo se fokusirali na najefikasnija. Mislimo da sada imamo nešto veoma obećavajuće.“

OTS964 pronalazi i cilja na TOPK - protein koji proizvodi širok spektar ljudskih kancera i za koji se veruje da podstiče rast tumora. Visok nivo TOPK proteina je u korelaciji sa lošom prognozom kod pacijenata sa rakom dojke i pluća. Inicijalna ispitivnja leka prethodnika koji se zove OTS514 otkrila su da je efikasan u ubijanju ćelija raka. Ali može da poremeti proizvodnju novih crvenih i belih krvnih zrnaca, izazivajući hematopoetsku toksičnost kao što je blaga anemija, kao i da poveća rizik od infekcije. Istovremeno, lek je povećao proizvodnju trombocita koji pomažu u zgrušavanju krvi.

Kada su istraživači inkapsulirali drogu u lipozomima (mikroskopskim mehurićima sličnim ćelijskoj membrani, a najčešće se koristi za distribuciju leka kroz organizam) lek više nije izazivao smanjenje crvenih i belih krvnih zrnaca. Ovim pristupom „u potpunosti  je eliminisana hematopoetska toksičnost“ -  istraživači su napisali.
Testirali su OTS964 izolovanog ili u lipozomima kod miševa sa veoma agresivnim oblikom ljudskog tumora pluća, poznatim kao LU -99. Dozvolili su da tumori rastu do 150 kubnih milimetara - do veličine zrna suvog grožđa, a onda primenili lek intravenozno kod šest miševa, dva puta nedeljno u periodu od tri nedelje. Tumori su se smanjili brzo i nastavili da se smanjuju čak i nakon prestanka tretmana. Kod pet od šest miševa, tumori su potpuno nestali – kod tri u roku od 25 dana od prvog tretmana i kod dva u roku od 29 dana. Kod miševa koji su primili lekove  obložene lipozomom nije detektovana toksičnost.

Lek se takođe pokazao efikasnim kada se uzima u većim dozama oralno. Šest miševa sa tumorima pluća LU - 99 dobijalo je 100 miligrama OTS964 po kilogramu telesne težine svaki dan u periodu od dve nedelje. Opet, kontinuirano smanjenje tumora praćeno je posle poslednje doze leka. Kod svih šest miševa tumori su potpuno nazadovali. Svi miševi imali su nizak nivo belih krvnih zrnaca nakon tretmana, ali su se oporavili roku od dve nedelje.

Iako je ovo bila mala studija, ishod je bio dramatičan. Videti ove rezultate je „prilično uzbudljiv trenutak“, rekao je Nakamura koji je podneo ostavku na mesto direktora u japanskoj Vladinoj Kancelariji za medicinske inovacije da bi se pridružio fakultetu Univerziteta u Čikagu u aprilu 2012. „Retko se viđa kompletna regresija tumora u modelu miša“ rekao je on. „Mnogi lekovi mogu da potiskuju rast tumora, ali je neuobičajeno videti da ga potpuno iskorene“.

Slične studije efekata leka je na ćelije tumora koje rastu van tela, u laboratoriji, omogućile su istraživačima da snime proces umiranja ćelija raka. Izgleda da TOPK da igra centralnu ulogu u kasnoj citokinezi - završnoj fazi ćelijske deobe. Deljenje ćelija raka počinje odvajanjem na dve nove ćelije, ali te dve ćelije nisu u stanju da se u potpunosti odvoje, nego zadržavaju međućelijski most. „Bez TOPK proteina ćelije ne mogu da se podele, ne mogu u potpunosti da prekinu svoju vezu“ rekao je Nakamura. „One ne mogu da završe proces deljenja. Umesto toga, ostaju povezane malim mostom. Kada se taj most konačno razbije, one ne mogu da zatvore svoje membrane. Sve unutar ćelija se prospe, ćelije zbog toga pate i na kraju umiru.“

Eureka u mediciniIlustracija prikazuje lipozom OTS964 koji ulazi u ćelije raka gde blokira enzim TOPK, sprečavajući završnu fazu ćelijske deobeNovi lek, poznat kao OTS964, može iskoreniti agresivne ćelije ljudskog karcinoma pluća presađene u miševe, navodi se u izveštaju objavljenom u magazinu „Science Translational Medicine“. Lek, dat kao pilula ili injekcijom, suzbija delovanje proteina koji se luči u prekomernim količinama kod nekoliko tipova tumora, uključujući rak pluća i dojke, ali se retko pojavljuje u zdravim tkivima odraslih. Bez ovog proteina, ćelije raka ne mogu da završe proces ćelijske deobe i umiru.

TOPK može da pruži dobru osnovu za pronalaženje leka za nekoliko vrsta raka. Ova studija se tiče prevashodno raka pluća, ali može se primeniti i kod raka dojke, mozga, jetre, mokraćne bešike i drugih čvrstih tumora kao i određene vrste leukemije. Istraživači intenzivno rade sa onkolozima na univerzitetu u Čikagu kako bi počela 1. faza kliničkog ispitivanja već  na jesen 2015. godine.


Izvor: http://m.medicalxpress.com/