Istraživači Odeljenja za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog medicinskog centra u Frajburgu su razvili metodu detekcije carcinoma dojke iz uzorka mokraće. Metoda se zasniva na određivanju koncentracije molekula koji regulišu ćelijski metabolizam, što je čest poremećaj u ćelijama raka. Ovi molekuli, označeni kao mikroRNA kompleksi, dospevaju u urin preko krvotoka. Otkrivajući strukturu mikroRNA molekula u urinu, naučnici su uspeli da uspešno odrede sa preciznošću od 91% da li je posmatrani subject bio zdrav ili je oboleo.
Ispitivanje je bilo moguće samo putem detekcije samo četiri mikroRNA molekula. Ukoliko se uspešnost metode bude potvrdila u budućim studijama, ona će u budućnosti poslužiti kao sredstvo za procenu uspeha lečenja, a potencijalno i za ranu dijagnostiku karcinoma dojke.
naučnici iz Frajburga su objavili rezultate u časopisu BMC Cancer i započeli postupak patentiranja i zaštite metode koju su otkrili.
Širom sveta, oko 1,7 miliona žena boluje od karcinoma dojke, koji predstavlja najčešću malignu bolest u ženskoj populaciji. Ova bolest odnosi više od 520 hiljada života svake godine. Do sada, lekari su dijagnozu ovog oboljenja postavljali na osnovu mamografije ili ultrazvuka, a potvrđivali histopatološkom analizom uzoraka tkiva koje je dobijeno biopsijom. Međutim, pomenute metode nisu bile popularne zbog izlaganja pacijentkinja zračenju i činjenice da se izvode na invazivan i često bolan način.
priredio: D. Živanović, B.Sc.
izvor: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150611091935.htm
Pratite nas