Svake godine širom Evrope i SAD se zabeleži desetine hiljada novih slučajeva karcinoma dojke povezanih sa povećanim konzumiranjem alkohola, a konzumiranje alkoholnih pića značajno povećava i rizik od recidiva ove teške maligne bolesti kod žena kojima je lečenje sprovedeno u ranoj fazi bolesti, tvrde naučnici. Nova studija koja je sprovedena na Univerzitetu u Hjustonu, Teksas, SAD, nedvosmisleno ukazuje na postojanje povezanosti između konzumiranja alkoholnih pića, lučenja estrogena i gena koji je odgovoran za nastanak karcinoma dojke. Istraživanje je sprovedeno pod rukovodstvom Prof. Čin Jo Lina, čuvenog biologa – onkologa sa pomenutog univerziteta a rezultati su objavljeni u časopisu PLOS One.
Prema tvrdnjama istraživačkog tima, više od 230 000 žena će tokom ove godine oboleti od raka dojke samo u Sjedinjenim državama, što ovaj oblik malignoma čini jednim od najčešćih uzroka smrti izazvanih malignim oboljenjima u ženskoj populaciji. Uticaj alkoholnih pića je jedan od retkih činilaca u nastanku ove bolesti na koji možemo da utičemo, a značaj ovog otkrića nije mali, budući da čak 50% obolelih žena konzumira makar male količine alkoholnih pića.
S obzirom na popularnost alkoholnih pića u SAD, čak i u ženskoj populaciji, istraživači su započeli studiju sa namerom da istraže efekte alkohola na faktor rasta tumora i lučenje estrogena, ali i na mehanizme genetske regulacije nastanka karcinoma dojke, terapijski odgovor na tamoksifen (leka koji se najčešće koristi u terapiji raka dojke), kao i uticaj konzumiranja alkoholnih pića na gene koji su odgovorni za malignu alteraciju žlezdanih ćelija dojke.
"Cilj nam je da ženama pružimo više neophodnih informacija o potencijalnim zdravstvenim rizicima koje nosi konzumiranje alkoholnih pića", naveo je Prof. Lin, dodavši da to uključuje takođe i brigu za mogući štetan uticaj alkohola na rezultate lečenja, što iziskuje potpunu promenu navika koje su u vezi sa zdravljem, između ostalog, i navike u vezi sa konzumiranjem alkoholnih pića.
Istraživanje je pokazalo da alkohol povećava ćelijsku proliferaciju indukovanu estrogenom. Takođe, naučnici su otkrili da alkohol izaziva ekspresiju gena odgovornih za malignu alteraciju ćelija, poznatog pod nazivom BRAF, čak i u odsustvu estrogena ili menjajući i modifikujući njegove efekte, istovremeno povećavajući rizik za nastanak karcinoma dojke. Ono što je izuzetno važno, naučnici su otkrili da alkohol umanjuje istovremeno sposobnost tamoksifena da suzbije rast malignih ćelija.
Istraživački tim je izrazio nadu da će dobijeni rezultati poboljšati strategiju prevencije karcinoma dojke, budući da je to jedan od najčešćih uzroka smrti u ženskoj populaciji današnjice i da će doprineti značajnom smanjenju incidence oboljevanja od ove teške bolesti u narednim godinama.
Preveo: Dejan Živanović, B.Sc. spec.
Pratite nas