Stručnjaci i lekari već godinama, ako ne i decenijama, ističu važnost povremenog dremanja i odmora usred dana. Dugo se smatralo da kratki predah u kojem se opustimo, zatvorimo oči i eventualno zadremamo, uveliko povećava produktivnost. Nedavno je novinar Quartz-a specijalizovan za područje nauke, Akshat Rathi, snimio video o svom iskustvu u vezi sa ovim pitanjem. Naime, on gotovo godinu dana nije spavao kako treba, već je sate spavanja noću umanjio za pola, a povećao je povremene dremeže u toku dana.
Međutim, studija koju je Dr Tomohide Yamada predstavio na konferenciji Američkog udruženja kardiologa, upozorava da dremanje koje traje duže od 40 minuta može povećati rizik od dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti. Dr Yamada i njegov tim ispitali su preko 300.000 ljudi iz celog sveta i analiza je pokazala da preterano spavanje tokom dana povećava rizik od dijabetesa tipa dva za čak 50 %.
Istraživanje je dovelo do zanimljivih rezultata: dok dremanje kraće od 30 minuta gotovo nije imalo nikakvog učinka na zdravlje, njegovim produženjem se povećavao rizik od raznih bolesti. “Dremanje je uobičajeno u svim delovima sveta. Ako razjasnimo vezu između dremanja i metaboličkih bolesti, možda dođemo i do novih ideja lečenja. U prilog ovome govore i blagi porasti tih tipova hroničnih bolesti u celom svetu”, izjavio je Dr Yamada.
Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec. kliničke nege
Izvor: http://indy100.independent.co.uk
Pratite nas