Dr Grinfild ja navela da sprovedena istraživanja pokazuju da oko jedne trećine osoba koje pate od depresije istovremeno imaju i problem sa prekomernim konzumiranjem alkoholnih pića, dodajući da se kod svih njih obično prvo javila depresija. Takođe je uočeno da pojedini ljudi imaju povećanu genetički uslovljenu sklonost za nastanak ovih poremećaja, ali da to nije jedini razlog za njihovu pojavu jer socijalno okruženje, naročito tokom perioda detinjstva, ima veoma značajnu ulogu. Osobe koje su bile žrtve fizičkog ili seksualnog zlostavljanja u detinjstvu su, na primer, u mnogo većem riziku da obole i od depresije i od alkoholizma u kasnijem životnom dobu, istakla je Dr Grinfild.
Depresija se uvek pogoršava konzumiranjem alkohola koji je depressor centralnog nervnog sistema, ali će apstinencija biti svakako teža za osobe koje pate od depresije, istakla je i Dr Kejtlin Brejdi sa Medicinskog fakulteta u Južnoj Karolini.
Stručnjaci su naveli da zbog novih saznanja savremeni tretman ovih poremećaja mora istovremeno obuhvatiti primenu lekova, psihoterapiju i podršku osoba iz socijalnog okruženja obolelih, čime će se istovremeno lečiti i uzrok i posledica, za razliku od dosadašnjeg stava u lečenju bolesti zavisnosti koji je podrazumevao samo lečenje alkoholizma, ali ne i depresije.
izvor: http:// nytimes.com
Pratite nas