Alkohol i mesne prerađevine glavni krivci za rak želuca?

Sudeći prema najnovijem naučnom izveštaju Američkog instituta za istraživanje raka (American Institute for Cancer Research - AICR) i Svetskog fonda za istraživanje malignih bolesti (World Cancer Research Fund - WCRF), konzumiranje alkoholnih pića i mesnih prerađevina u kombinaciji sa prekomernom telesnom težinom značajno povećavaju rizik oboljevanja od karcinoma želuca. Tokom 2012. godine od raka želuca je obolelo oko 952. 000 osoba širom sveta, a 7% od ukupnog broja su činili novootkriveni slučajevi ove maligne bolesti. Karcinom želuca je treći najčešći uzrok smrti usled maligne bolesti. Dva puta češće pogađa muškarce u odnosu na osobe ženskog pola i češće se javlja u starijem životnom dobu – prosečna starost obolelih u SAD je oko 72 godine, dok u manje razvijenim zemljama sveta ova vrste malignoma nije retkost ni među mlađom populacijom.

Među dijagnostikovanim slučajevima raka želuca do skoro je preovladavao tzv. nekardijalni (Non-cardia) oblik, naročito u azijskim zemljama, međutim, poslednjih stopa oboljevanja od ovog oblika kancera želuca značajno opada. Razlog tome leži najverovatnije u porastu broja osoba koji su nosioci infekcije Helicobacter pylori (H. pylori), kao i to što se u najvećem broju čak i nerazvijenih zemalja danas radije koristi rashlađivanje u frižideru za čuvanje hrane, nego tradicionalno usoljavanje koje je bilo dominantan vid konzerviranja namirnica.

Ranija istraživanja ukazuju da je pušenje odgovorno za nastanak oko 11% svih slučajeva raka želuca širom sveta, zajedno sa čestom infekcijom H. pylori, koja izaziva malignu alteraciju ćelija želuca. Hemijska ekspozicija i izlaganje prašini i visokoj temeraturi na random mestu su takođe značajni faktori u razvijanju ove teške bolesti.  Sprovedeno istraživanje ukazuje na značaj loših zdravstvenih navika u vezi sa ishranom i svakodnevnim aktivnostima za započinjanje maligne alteracije ćelija želuca. U studiji je sprovedeno 89 meta analiza na osnovu podataka o 17.5 miliona odraslih osoba, od kojih je77,000 imalo dijagnostikovan rak želuca.

Autori istraživanja su otkrili snažne dokaze da sledeće navike u ishrani mogu značajno povećati rizik za nastanak karcinoma želuca:

  • ispijanje 3 ili više alkoholnih pića na dan,
  • korišćenje hrane konzervirane upotrebom soli,
  • korišćenje u ishrani mesa obrađenog dimljenjem, usoljavanjem ili dodavanjem konzervansa, kao što su šunka, slanina, saleme, viršle i neke vrste kobasica; rezultati su pokazali da ako osoba jede svakoga dana dve šnite slanine, povećava rizik oboljevanja od raka želuca na čak 18%.

Takođe, postoje jasni dokazi koji ukazuju da su gojazne osobe (na osnovu indeksa telesne mase) u znatno većem većem riziku za dobijanje karcinoma želudačne kardije – naime, utvrđeno je da se rizik oboljevanja povećava za 23% na svakih 5 dodatnih jedinica indeksa telesne mase. Iako se o tome zaista mnogo govori, istraživači upravo zbog pomenutog dodatnog rizika savetuju svim osobama da konstantno održavaju normalnu telesnu težinu, budu fizički aktivni, hrane se zdravo i izbegavaju upotrebu alkohola.

Dr. Anne McTiernan, članica ekspertske grupe, kaže: “Ne postoji alternativa, neophodno je pridržavati se saveta AICR za prevenciju kancera želuca - ograničiti unos alkohola, što za muškarce znači ne više od dva pića dnevno, a za žene ne više od jednog pića na dan; ishrana treba da bude na biljnoj bazi, sa puno svežeg povrća i voća, a izbegavanje upotrebe mesnih prerađevina treba da postane trajni stav u nutritivnim navikama svake osobe. i za kraj, ali ne manje važno -  telesnu masu u normalnim granicama.”, zaključila je naučnica.

Preveo: Dejan Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com